Borok és bálok – XIII. Magyar Borok Bálja
“A magam részéről bálra csak VILLÁNYI-t adnék. Eljegyzésekre kitűnően alkalmas. Kedves, nem igényes humora van, amely persze, távol áll a CSOPAKI bölcs derűjétől, de a VILLÁNYI sohasem akar csopaki lenni, és a csopaki nem kívánkozik bálba. Minden előnye akkor bontakozik ki, ha az ember frissen fürdött, borotválkozott, tetőtől-talpig átöltözött. Leginkább frakkban, vagy szmokingban, hölgyek dekoltázsban. Éppen csak annyi izgalmat kelt, amennyi a táncosok társalgásához kell. Mértéktartó, finom, jólnevelt.”
Hamvas Béla: A bor filozófiája
Mértéktartó, finom és jólnevelt, csak mint egy bálozónak lennie kell. Magyarországon a február a farsang és egyben a báli szezon időszaka is, amikor előkerülnek a szekrényekből a szmokingok (már ahol vannak, ezek hiányában az ünnepi öltönyök) és a csillogó estélyik. A farsang vízkereszt napjától, azaz január hatodikától hamvazószerdáig tart, ez a vidám mulatozások, jelmezes, álarcos mulatságok ideje világszerte, ezek közül talán a leghíresebb Velence álarcos bálja. Farsang idején rendezik a legtöbb bált, s mindegyiken előfordulnak első bálozók, akik nem mindig vannak tisztában a báli etikettel. A szalagavatók az első bálozók bevezetése a bálozás hagyományaiba.
Idén február 24-én kerül megrendezésre a Magyar Borok Bálja, a Corinthia Hotel Budapest lenyűgöző épületében. A bálterem pompája garantálja az emlékezetes élményt a borkedvelő bálozók számára. Az ország egyik legnagyobb presztízsű bálján a prémium borok, ínycsiklandó fogások, programok és asztaltársaság várja a résztvevőket.
Ahogy minden évben, 2018-ban is az ország legjobb borai alkotják a bál borsorát. A vendégeket érkezéskor elegáns, tradicionális készítésű pezsgővel köszöntik ínycsiklandózó üdvözlőfalatok kíséretében, mint például marinált kecskesajt körtével és mogyoróval töltve. A fenséges vacsora közben lehetőség nyílik kiváló borok kóstolására az ország hat különböző vidékéről érkezett szebbnél szebb tételeken keresztül. Füstölt libamájat kínálnak datolyakrémmel, vérnarancs zselével és késői szüretelésű furminttal, majd a következő fogást az ország legjobb olaszrizlingje egészíti ki. Ezután a vörösborok következnek, egy fűszeres kékfrankos sült tejes borjú filével, kacsamáj, turbolyagyökér, füge, zöldspárga és vörösbor redukcióval, majd egy elegáns bordeaux-i típusú villányi vörösbor. (Nekem csupán attól, hogy leírtam eme szavakat, összefutott a nyál a számban.) A sort természetesen a desszert és egy lélegzetelállító Tokaji aszú zárja, ami nélkül elképzelhetetlen lenne bármilyen ünnepi vacsora.
A vacsora és a borok mellett pedig számos fellépő, izgalmas program színesíti az estét. Ennek a báli szezon csúcsát képező boros eseménynek célja, hogy a kiváló minőségű magyar borok exkluzív környezetben mutatkozhassanak be a borkedvelő vendégeknek, emellett 2006 óta tartó hagyomány a Gál Tibor Emlékdíj átadása. A szervezők minden évben arra kérik fel az Év Bortermelője és a Borászok Borásza cím birtokosait, hogy ajánljanak a nagyközönség figyelmébe egy tehetséges, feltörekvő fiatal borászt, akik közül pedig a nagyközönség szavazza meg a nyertest, akinek a bál bevételeiből támogatják további tanulmányait és munkáját.
Most már tudjuk, milyen helyszínre, borsorra és menüre számíthatunk, de vajon azt is tudjuk, mit illik és mit nem illik? A báli etikett kézikönyvek ugyancsak kimentek a divatból, és sokszor órákig tartó hezitálás és a nagy kérdés előzi meg a bált: Mit vegyek fel?
Bálban elengedhetetlen az elegancia. A black tie dress code hölgyeket hosszú estélyi, urakat szmoking viselésére kötelezi. Létezik ennek egy szabadabb változata, az alternative black tie, így hölgyeknek a kisestélyi vagy koktél ruha viselete is megengedett. Uraknak ajánlatos a szmoking, ha az nincs, legalább egy jól szabott sötét öltöny fehér inggel. Kék, zöld, lila öltönyökben kéretik nem páváskodni! A nyakkendő harmonizáljon az öltöny színével, de ha már boros rendezvény, lehet vörösbor színét idéző sötét bordó vagy pezsgőszínű. Egy díszzsebkendő is fel tudja dobni az összhatást.
A rendezvényre pontosan illik érkezni. Érdemes ügyelni az autóból való kiszállásra, hogy a férfi az autót hátulról megkerülve segítse ki a hölgyet. Legyünk nagyon figyelmesek, udvariasak, előzékenyek partnerünkkel, a bejáratnál a férfi lépjen be először, mutassa be a jegyeket, a ruhatárnál segítsen partnerének a kabát levételénél. Ha a hölgyek nem szeretnének magassarkú cipellőben végigtipegni Budapest utcáin, hozhatnak váltócipőt is, megfelelő textilzsákban szállítva, viszont azt nem illik a ruhatárnál átvenni, célszerűbb a mosdót használni erre a célra.
A bálterembe lépve megkeressük a megfelelő helyet, de nem illik indok nélkül magára hagyni partnerünket, akkor sem, ha a terem másik sarkában megpillantjuk rég nem látott ivócimboránkat. Az asztalunkhoz érve illik bemutatkozni. Ha házaspár érkezik az asztalhoz, a férfi mutatkozik be és mutatja be a feleségét. Egy bál kiváló helyszíne a kapcsolatépítésnek, ha valakivel szívesen megismerkednénk, de nincs ismerősünk, aki bemutathatna neki, a bál főszervezői, házigazdája segíthetnek ebben. Célszerű, ha kéznél van a névjegykártyánk. Legyünk udvariasak, ne zavarjunk senkit vacsora vagy társalgás közben, és ne tartsuk fel hosszasan.
Társaságban illik sorban felkérni és megtáncoltatni minden asztaluknál ülő hölgyet, viszont más hölgyet csak akkor viszünk táncba, ha párunkat is felkérték. Megpillantjuk szívünk hölgyét az asztalnál, de óh jaj, nincs egyedül. Ha férfi társaságban van, attól kell engedélyt kérnünk, ha a hölggyel táncolni szeretnénk. Ha női kísérője van, őt tisztelettel köszöntjük és nem csak úgy, ukmukfuk, megszöktetjük tőle. Ha egy nő visszautasítja a felkérést, a visszautasítást méltósággal tudomásul vesszük. Hölgyválasz esetén nem illik visszautasítani a felkérőt, nem halunk bele, még ha maga a vasorrú bába invitált is táncba.
A parketten a férfi feladata hogy vezesse, irányítsa partnernőjét, ehhez pedig nem árt némi tánctudás. A tánctanfolyamra kidobott pénz ilyenkor megtérül: jó táncosként szerzett hírnevünk, társaságbeli népszerűségünk utólag mindenért kárpótol. Tánc közben nincs lekérés, és maximum két számot illik táncolni. Partnerünket úgy vezessük, hogy biztonságban érezze magát. A tánc nem arra való, hogy kitapogassuk a táncpartner adottságait. Viselkedésünk legyen minden szempontból tartózkodó, ne pislogjunk mély dekoltázsokba, kezünk ne csússzon se lejjebb, fe feljebb a megengedettnél. Izzadó tenyerünket se tapasszuk táncosunk hátára, a jó táncos kézfejének hüvelykujj alatti részével irányítja párját. A tánc befejezését a nő kezdeményezi, a férfi megköszöni a táncot.
Táncoljunk a partner szintjén, sose hibáztassuk egymást rontás esetén. A tánctéren – legyünk bár a parkett ördögei – másokat is hagyjunk érvényesülni. Legyünk tekintettel a táncparkett méretére, és a többi táncosra, ügyeljünk egymás testi épségére, ruhájára. Ételt, italt ne vigyünk a táncparkettre, mert balesetveszélyes lehet. Tánc közben a férfinak illik szórakoztatnia a hölgyet, beszélgetés kezdeményezésére kiváló lehet egy bók. Tánc után a férfinak vissza kell kísérnie táncpartnerét az asztalához, és segítenie kell elfoglalnia a helyét. A táncot a nőnek természetesen illik megköszönni.
Urak számára helyénvaló a bókolás, a hölgyek pedig fogadják és köszönjék meg a kedves gesztust. Visszatetsző lehet, és a protokoll szerint is felesleges a szabadkozás, álszerénység. Viselkedésünk legyen fesztelen, könnyed. A bálon a bor fontos szerepet tölt be, az este szóljon a kóstolásról, jókedvről, táncról – de persze csupán a jó ízlés határáig. Tartózkodjunk a túlzott bizalmaskodástól, nem kell az összetartozást intim jelenetekkel mások tudtára adni.
A báli vacsora célja nem a gyomor megtöltése, hanem egyfajta gasztronómiai és társasági élmény átélése. Bár a bor főszerepet játszik az este folyamán, fogyasszunk mértékkel.
Ahogy érkezéskor nem illik késni, úgy nem ildomos korán távozni sem. Legalább az éjfelet várjuk meg. Távozáskor elköszönni csak az asztaltársaságunktól kell, ha erre van lehetőség.
És most, hogy már tudjuk hogyan illik viselkedni egy bálban, kezdődhet a tánc!
Leave a Reply