Edd magad egészségesre – gyümölcsökkel (2. rész)

Edd magad egészségesre – gyümölcsökkel (2. rész)

Készülj a nyárra friss, vitamindús gyümölcsökkel, légy edzett és szép a fejed búbjától a lábujjad hegyéig! Köztudott, hogy a vitaminok ellenállóbbá teszik a szervezetet, a friss gyümölcsök fogyasztása nemcsak az emésztésre, a testsúlyra van kihatással, de az elfogyasztott vitaminok, rostanyagok jótékony hatással vannak a bőrre, hajra, körmökre is.

6. Sárgabarack

A sárgabarack amellett, hogy sok antioxidánts tartalmaz, kitűnő forrása az A és C vitaminoknak. Az A vitamin gondoskodik az egészséges bőrről és nyálkahartyáról, hogy csábítóan ragyogjon a szemed, míg a benne lévő bétakarotin kissé barnítja a bőrt és véd az ultraibolya-sugarak ellen. A sárgabarack gazdag polifenol antioxidánsokban, mint a flavonoidok és xantofilok, ezek olyan tápanyagok, amelyek egyes kutatások szerint segítenek megőrizni szemeink egészségét és a látásunk élességét. Az egyik legfontosabb tápanyag, a lutein gondoskodik a retina egészégéről. A retina veszi fel a környezetből érkező látási ingereket. Tartalmaz még zeaxantint, ami egy karotenoid, aminek fényszűrő képessége van.

A sárgabarack étkezési rostokban gazdag, ami segíti az emésztést, illetve kiváló ásványi anyag forrása a potassiumnak, vasnak, zincnek, kálciumnak és mangánnak. A potassium egy tipikusan szív védelmező ásványi anyag: fontos alkotóeleme a sejteknek és a testnedveknek, ezátlat segít szabályozni a vérnyomást és a pulzust.

A sárgabarack magjából kisajtolt olaj minden bőrtípusra alkalmazható, mint szépségápoló, de rendkívül hasznos a száraz és érzékeny bőrnek. Sokoldalú, könnyen felszívódik és alkalmas az arcbőr ápolására is. Két puha barackot vágj fel szeletekre, nyomkodd szét őket villával és keverd össze a pépet egy teaskanálnyi krémmel és két csepp sárgabarckolajjal. A maszkot felvitele után húsz perccel távolítsd el egy kozmetikai kendő segítségével.

7.Szőlő

A szőlő magas víztartalma miatt kitűnő szomjoltó és hidratáló. Mint minden magas víztartalmú zöldségben és gyümölcsben a tápanyagok koncentráltabban vannak jelen, ezért rengeteg, a szervezetünk számára hasznos anyagot vihetünk be a fogyasztásukkal és mindemellett kevés kalóriát tartalmaznak. A szőlő népszerű gyümölcs, ami gazdag ásványi anyagokban, kálciumban, magnéziumban, potassiumban, B1, B2, B3, B5 és C-vitaminokban, flavonoidokban.

A szőlőben szintén nagy arányban vannak jelen antioxidánsok, amik a szem egészségének megőrzéséért felelnek, mint a lutein és a zeaxantin. Főleg a kékszőlő héja tartalmazza a rezveratrol nevű fitokemikáliát, ez az antioxidáns megtalálható a vörösborban és számos krónikus betegséggel szemben véd, ezért is javasolják az orvosok naponta egy kevés vörösbor fogyasztását. A szabadgyökök elleni védekezésben pedig a flavonoidok, mint a myricetin és quercetin segít. A szőlő olyan hathatós antioxidánst tartalmaz, mint a polfonolok, amik megvédenek a rákos betegségek kialakulásától, illetve lelassítják annak sejtburjánzását. A magas víztartalmú gyümölcsök, mint a szőlő, dinnye vagy a cantaloupe segítik a bélmozgást és minimalizálják a székrekedés lehetőségét. A szőlő szintén biztosítja az úgynevezett folsavat (F vitamin), ami elősegíti a vérellátást és a bőrsejtek újraképződését, valamint gondoskodik a feszes szövetekről, olyan problémás testrészeken, mint például a felső comb vagy fenék.

Vágj félbe nagy, mag nélküli fehér szőlőszemeket és dörzsöld be vele az arcbőröd, főleg azokon a területeken, ahol néhány ránc mutatkozik, majd öblítsd le 30 perc múlva. A titok az erőteljes glikolsavban rejlik, ami kitűnő hámosító, zsírosodás gátló és kollagén építő.

8. Ananász

Az ananász mangánban gazdag, ami egy olyan ásványi anyag, mely szükséges az erős csontok és kötőszövtek kialakulásában. Egy nagy bögre ananászlé 75 százalékban megadja ezt. Ez főleg felnőttek esetében fontos, mivel a kor előrehaladtával csontjaink kevésbé rugalmasak. A bromelin egy proteolitikus (fehérjebontó) enzimcsoport, ami emeli az ananász értékét, emiatt az ananász emésztést elősegítő hatása kiemelkedő, segít gyorsabban lebontni a fehérjét. A bromelin szintén nyilvántartott, mint gyulladáscsökkentő. Egy fél csésze ananászlé fogyasztása naponta megelőzi a csontritkulást és van egy gyenge fájdalom-csillapító hatása is. A friss ananászlé emellett sok C-vitamint tartalmaz, ami a bromelinnel együtt segíti az ép nyálkahártyát, főleg a torokban. Ha makacs megfázásban szenvedsz és köhögésben, iktasd be az ananászt az étrendedbe. Azok, akik napi szinten fogyasztanak ananászlevet, kevesebb allegriáról számolnak be. Kevés esély van rá, hogy valaki a ananászra legyen allergiás. Az ananász szintén segít meggátolni a vérrög-képződést. A régi népi gyógyászat szerint jó a reggeli hányingerre ananászlevet inni. Friss gyümölcslé elegendő, hogy egészségesen kezdjük a napot. Az ananász segít a száj egészségének megőrzésében, eltávolítja a lepedéket a fogakról és a nyelvről.

Az ananász kiváló tisztító és bőrradírozó. Keverj össze egy fél csésze ananászlevet 3 teáskanál oliva olajjal. Vidd fel az arcodra és hagyd fenn 15 percig, majd langyos vízzel öblítsd le.

9. Papaya

A papaya – köszönhetően a benne lévő, sok, értékes tápanyagnak – kitűnő bőrápoló. Mindegy, hogy direkt visszük fel a bőrre, vagy fogyasztjuk, segít megőrizni bőrünk egészségét és ragyogóvá, puhává varázsolni azt. Ha az arcmaszk mellett döntünk, az összezúzott gyümölcshúst vigyük fel az arcunkra, és hagyjuk hatni 25 percig. Megszünteti a pattanásokat és eltünteti az apró ráncokat, bőrhibákat, eltávolítja az elhalt hámsejteket. Amellett, hogy kiváló bőrradír, bőrfehérítő tulajdonsága is van.

A magas A-vitamin tartalom mellett gazdag papainban, ennek az enzimnek a remek hatása, hogy valósággal megtisztítja a bélfalakat, az élő szöveteket az elhalt anyagoktól, a túl sok nyálkától. A papaya talán legjobb tulajdonsága az alacsony nátrium tartalom, ezért kevés vízvisszatartást eredményez, így hidratálva tartja a bőrt. A papaya nagyon egészséges, több karotint tartalmaz, mint bármely más gyümölcs.

10. Görögdinnye

A görögdinnye a legtöbb fontos antioxidánst tartalmazza, ami fellelhető a természetben. Kiváló A és C-vitamin forrás, valamint koncentráltan tartalmaz bétakarotint, ez adja a dinnye piros színét. Ezek az antioxidánsok megkötik a szabad gyököket, így azok nem tudják kifejteni káros hatásukat. A görögdinnyében koncentráltan van jelen a likopin, több, mint bármely más gyümölcsben vagy zöldségben, emellett elektrolitokban gazdag, amit nagyon könnyen elveszítünk a verejtékezéssel, így folyamatosan pótolni kell. B-vitamin tartalma is magas, ami szükséges az energia-előállításnál. Táplálkozás szakértők ajánlják a dinnyét magas B6 és B1 vitamin, valamint magnézium tartalma miatt. Több, mint 90 százaléka víz és nem tartalmaz zsírt.

A görögdinnyének van egy speciális hűsítő hatása, ami a magas citrulline tartalmának köszönhető, ez egy aminosav, ami segíti a szervezetben egy másik aminosav, az arginine előállítását, ez segíti a kiválasztásnál az ammónia távozását a szervezetből. A dinnye hatásos lehet még asztma, szívbetegségek, reumás panaszok kialakulásának a megelőzésében a magas thiamin, potassium és magnézium szintnek köszönhetően. A dinnye és a dinnye leve egyaránt csökkenti az izomfájdalmat.

Nagy melegben a dinnye fogyasztása ajánlatosabb, mint az energia italoké. A dinnye magas víztartalma segíti a szervezetünket hidratálni, míg a koffein-dús energia italok csak dehidratálnak.

Napégésnél márts vattapamacsokat a dinnye levébe, és óvatosan vidd fel a sérült bőrre. Hagyd hatni 15 percig, majd most le. Száraz bőrre próbáld ki, hogy összekeversz egy teáskanálnyi görögdinnye levet egy teáskanál mézzel. Kipróbálhatod, hogy dinnyeszeleteket vágsz 2-3 cm-es darabokra, és felhelyezed őket az arcodra, nyakadra. 15 perc után távolítsd el a szeleteket és mosd le a bőröd.

Vigyázat, a vitaminok nem szeretik sem a fényt, sem a forróságot! A gyümölcsöket hűvös helyen, sötétben érdemes tárolni és a lehető leggyorsabban elfogyasztani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *