2017 legjobb magyar borai – Te melyiket kóstolnád?

2017 legjobb magyar borai – Te melyiket kóstolnád?

“Az ivásnak egy törvénye van: bármikor, bárhol, bárhogyan. Komoly idő, komoly ember és komoly nép számára ennyi elég.”

(Hamvas Béla: A bor filozófiája)

Tegnap egy, a budapesti Borkollégium által szervezett mesterkurzuson vettem részt, ahol lehetőségem nyílott szebbnél szebb borok kóstolására a TOP100-as listáról. A sort a legjobbnak ítélt magyar pezsgővel kezdtük. Itt, ezen a ponton én már elégedetten hátra is dőlhettem volna, hisz megrögzött pezsgő-fanatikus hírében állok, na de ne siessünk ennyire elébe a dolgoknak, a java még hátra van.

A bor megihletett – akár csak Hamvas Bélát – és bár éjfél elmúlt amikor hazaértem vidéki otthonomba, a fejemben lévő gondolatok és aromák papírra kívánkoztak, aminek eredményeként hajnal 3-ra megszületett ez a cikk.

Emelem kalapom a zsűri előtt, nem volt könnyű dolguk. 286 bort kóstoltak végig két nap alatt, amiből ki kellett választaniuk, ki kerüljön fel a listára, a 2017-es év legjobbjai közé. A lista a segítséget nyújt, hogy eligazodj a legjobbnak tartott magyar borok között, és ha nem tudod, milyen bort vigyél ajándékba, erről a listáról – az egyéni ízlések figyelembe vételével – választva nem foghatsz mellé.

A mesterkurzust Vancsik Ivett, nemzetközi borakadémikus vezette, aki a Borkollégium oktatója is egyben. A listáról 13 tételt ismerhettünk és kóstolhattunk meg, melyek között több kategória első helyezettje is szerepelt, mint például a legjobb kékfrankos.

És akkor lássuk a borokat:

(Megjegyzem, a borokat nem a kóstolási sorrendben, hanem a listán elért helyezéseik szerint jellemzem. A kóstolás szakmai szempontból hibátlanul, fehérek, vörösek és természetes édes borok sorrendjében zajlott.)

1.Grand Tokaj – Tokaji Aszú 2013

Mi más kerülhetne az élre, mint egy aszú? (A mezőnyt egyébként jellemzi az aszúk fölénye, az első 10 helyből 9-en ez a stílus szerepel.) Egyben a legjobb édes bor kategória győztese is. Közepes, citromsárga színű, kizárólag furmint alapborból készült aszú, 6 féle szőlő aszúszemeivel kombinálva, 170g/l maradékcukorral. Illatában fehér- és kajszibarackra, szárított ananászra, mangóra emlékeztet, ízében intenzív botritisz-karakter és krémes textúra jellemzi. Savainak köszönhetően friss, fiatalos bor.

2. Hangavári Szőlőbirtok és Pincészet – Tokaji Aszú 6 puttonyos 2013

Második hely és második a legjobb édes bor kategóriában. Ízében mind a friss, mind az aszalt gyümölcsök fellelhetőek, sárgabarack, mangó, ananász és banán szerepel a vezető ízjegyek között. Textúrájában sűrű, olajos, ami a magas cukortartalomnak köszönhető (246 g/l), de emellett jól érzékelhető, magas savtartalma is van.

4. Heumann Pincészet – Terra Tartaro 2012

Egyetlen hellyel csúszott le a dobogóról ez az elképesztően komplex, Bordeaux-i házasítás. 55% Cabernet Sauvignon, 30% Cabernet Franc és 15% Merlot. Élénken gyümölcsös, ribizlis, vadmálnás, fekete cseresznyés, szedres ízvilágát, fűszeres, fahéjas, borsos utóíz egészíti ki. Érződik rajta, hogy 22 hónapot töltött tölgyfahordóban. Vibrálóan izgalmas bor, de van még benne bőven potenciál.

10. Royal Tokaji – Gold Label 6 Puttonyos Aszú 2013

Furmintból és hárslevelűből készült, klasszikus tokaji aszú. Az édeskés, mangós illat után egy frissítőbb, graipfruitos, barackos íz jellemzi. Magas cukortartalma (188 g/l), krémes textúrája, intenzív, botritiszes karaktere mellett, a lendületes savak teszik különlegessé és széppé ezt a bort.

14. Heumann Pincészet – Villányi Franc 2012

A TOP100-as listán a 2012-es évjárat szerepel, a borkóstolásra legnagyobb bánatunkra azonban elfogyott, így mi már csak a 2013-as évjáratot tudtuk megkóstolni. (Ez sem okozott csalódást.) Illatában meggy, vanília és bors dominál, ízében fekete ribizli és csokoládé. Testes, elegáns bor, viszont a sok tannin jelzi, hogy még túl fiatal. Jelentős érlelési potenciállal – legalább 10 év – bír.

15. Fritz Pincészet és Borház – Kékfrankos Válogatás 2013

15. a listán, de a kékfrankosok között a legjobb. Aszalt erdei gyümölcsösség, lekvárosság jelenik meg mind ízében, mind illatában, ezt követően egy földes-herbás, hosszú, bársonyos lecsengés. Érezni rajta, hogy sokat volt jó minőségű hordóban. Elegánsan komplex, érett bor, magas alkohol tartalommal (14,5%), amely most van a csúcsán.

26. Prantner Ferenc – Szekszárdi Bikavér 2015

35% kékfrankos, 20% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot és 5% Kadarka blend. Illata egy friss gyümölcskosarat idéz, megpakolva piros bogyós gyümölcsökkel, málnával, eperrel, ízének pedig kevés som és kökény ad picit savanykás jelleget. Fiatalon is élvezhető bor, de van benne bőven potenciál.

44. Varga Pincészet – Aranymetszés Badacsonyi Szürkebarát kései szüret 2015

Parfümös, pimasz, populáris bor, mely 3 hónapot töltött acéltartályban, majd újabb 3 hónapot tölgyfahordóban.

Olajos és kicsit lomha, a savhoz képest (7,7g/l) igen sok benne a cukor (116g/l). A trópusi gyümölcsös, mézes, citromos teát idéző illatot egy intenzív, szőlős, barackos, körtés íz követi.

56. Kamocsay Ákos Hilltop – Ihlet Cuvée 2015

A legjobb illatos fehérbor kategória nyertese, vibrálóan arany szín jellemzi. A 20% Chenin blanc adja a fehér virágos, barackos illatot, a 60% Hárslevelű a mézes ízkarakterért felel, és a 20% Chardonnay adja a testet a bornak, segítve ezzel annak szerkezetét. Elegánsan ásványos lecsengés.

63. Etyeki Kúria – Chardonnay 2015

A Chardonnay-nak ezer arca van, ebben a borban a termőhelyre jellemző meszes talaj és hűsebb klíma miatt, egy tipikusan etyeki arcát mutatja felénk. A mézes, behízelgő illat kiegészül hordós, fűszeres, vaníliás jegyekkel, ízében megjelennek trópusi gyümölcsök, banán, ananász. Kerek savérzete hosszan kitart.

65. Csányi Pincészet – Kővilla Válogatás Villányi Franc 2012

Két év tölgyfahordós érlelés miatt, már megjelennek a tercier aromák is. Füstös, kapucsínós, fekete csokis aromákat bársonyos, ám kissé száraz lecsengés követ. Még fiatal, érlelhető bor, többszöri újrakóstolásra érdemes.

78. Kreinbacher – Prestige Brut Magnum 2013

A listán „csupán” a 78., de a legjobb a pezsgő kategóriában. Halvány szalmasárga szín, visszafogott, citrusos, mézes, birsalmára emlékeztető illat, briós, kekszes ízzel. Elegáns és üde, egy francia pezsgőmester által, tradicionális eljárással készített pezsgő. Krémes habzás, nem agresszív buborékok, hosszú lecsengés, a somlói borokra jellemző ásványosság is megjelenik benne. Bármelyik nagy francia champagne-al felveszi a versenyt. Mi, magyarok, ilyet is tudunk.

82. Kolonics Pincészet – Somlói Juhfark 2015

Végül, de nem utolsósorban egy testes fehér bor, amit szalmasárga, aranyba hajló szín jellemez. A juhfarkhoz illően nem túl intenzív illat, de annál meggyőzőbb ízvilág. Az utóízben halvány petrolosság is megjelenik, ami az érettség jele a borban. Olajosan krémes, hosszú lecsengés.

Kóstoljatok bátran, az ehhez hasonló kurzusok és borkóstolók iránt érdeklődők pedig látogassanak el a Borkollégium honlapjára.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *